2018’de E-ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler

E-ticaret Bilgi Bankası

Hızlanan ve yaygınlaşan internet altyapısı, teknolojiyle iç içe yaşayan genç nüfus ve güvenli ödeme sistemlerinin geniş kitleler tarafından kullanılır hale gelmesiyle, eticaret sitesi kurmak girişimciler için oldukça popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Türkiye’de 2017 sonu itibariyle 20 binin üzerinde ticari site faaliyet göstermekte olup, 2018’de bu sayı kuşkusuz daha da artacaktır.

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için neler gerekli?, yapmanız ve yapmamanız gerekenler, mobil uyumluluk ve SEO neden önemli?, e ticaret sitesi maliyeti, ücretsiz e ticaret sitesi mi, hazır e ticaret paketi mi kullanmalıyım? e ticaret sitesi açmak için hangi evraklar gerekiyor? gibi sorularınızın cevaplarını aşağıdaki konu başlıklarında bulabilirsiniz.

E-ticaret’e başlarken değerlendirmeniz gerekenler

Fiziksel veya Sanal Mağaza

E-ticaret sitesi kurmanın fiziksel bir binada faaliyet gösteren iş yerlerine göre çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Eticaret sitesi açmaya karar vermeden önce bu farkları kendi sektörünüze göre iyi bir şekilde analiz etmeli, girişiminize başlamadan önce e-ticaret’in size sunacağı artı ve eksileri değerlendirmelisiniz.

Fiziksel mağazanız sadece belli saatlerde açık olabilirken, sanal mağazanız 7 gün 24 saat hizmet verebilmekte, fiziksel mağazalar bulundukları konuma göre belirli bir müşteri kitlesine hitap edebilirken, sanal mağazanız konumdan bağımsız olarak, internet üzerinden tüm dünyadan erişilebilir.

Sanal mağazanızda sınırsız ürün sergileyebilirken, fiziksel mağazanızda sergileyebileceğiniz ürün sayısı mağazanın metrekaresine bağlıdır. Sanal mağazaların bir diğer avantajı da e-ticaret sitenizi aynı anda gezebilecek müşteri sayısının neredeyse sınırsız olabilmesidir.

E-ticaret’e başlamak için öncelikle yasal bir şirket kurulmalı

E-ticaret faaliyetlerinizi yasal olarak yürütebilmeniz için öncelikle bir şirket kurmalısınız.E ticaret şirketi kurmak için gerekenler, farklı bir alanda faaliyet gösterecek şirketten farklı değildir. Şirket kuruluş maliyetleri şirket türüne göre değişmekle birlikte şahıs şirketi veya adi ortaklık, Ticaret Odası kaydı dahil, yaklaşık 700 – 1000 TL maliyetle kurulabilmektedir.

Aşağıdaki videomuzda şahıs şirketi kuruluş aşamalarını, avantaj ve dezavantajlarını, gerekli evrakları ve maliyetleri inceleyebilirsiniz.

Kuruluş sonrası maliyetler

E-ticaret şirketlerinin kuruluş sonrası periyodik giderleri aşağıdaki gibidir. Bu maliyetler firmanın kar-zarar durumuna ve iş hacimine göre farklılık göstermektedir.

Her ay yapılan ödemeler

 • KDV
 • Çalışanınız var ise sigorta primi
 • Kendi BAĞKUR priminiz
 • Mali müşavir ücreti

Üç aylık dönemlerde yapılan ödemeler

 • Stopaj (Muhtasar)
 • Geçici Vergi

Yılda bir kez yapılan ödemeler

 • Yıllık Gelir Vergisi ya da Kurumlar Vergisi
 • Noter tarafından yapılan yasal defter tasdikleriniz
 • Ticaret odası üyelik aidatı

Şirket kuruluşunu tamamladığınızda elde edeceğiniz kazanımlar

Yasal bir şirket kurduğunuzda kredi kartlarıyla ödeme alabilmek için bankalara veya İyzico, PayTR gibi ödeme aracılık firmalarına sanal pos başvurusu yapabilir, kapıda ödeme işlemleri için kargo firmalarıyla anlaşabilir, ETBİS kaydınızı yapabilir, şirket unvanınızı ve ticari bilgilerinizi web sitenizde belirterek site ziyaretçilerinize güvenilir, kurumsal bir yapınız olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Satılacak ürünler rastgele değil, pazar analizi yapılarak belirlenmeli

E-ticaret’in avantajlarından biri de gerçek bir mağazadaki “fiziksel mağaza alanı” sınırlamasına sahip olmamasıdır. E-ticaret paketlerinin bir çoğu sınırsız ürün eklemeye izin vermektedir. Böylece sitenize istediğiniz kadar ürün veya hizmet ekleyebilirsiniz. Ancak ürünleri eklemeye başlamadan önce gerekli pazar araştırmasını iyi yapmalısınız.

Eticaret Pazar Analizi

Ürünleri kendiniz mi üreteceksiniz, yoksa çeşitli tedarikçilerden mi temin edeceksiniz? Alış fiyatlarınız benzer e-ticaret siteleriyle rekabet için yeterli mi? Satmayı düşündüğünüz ürünler için rekabetçi fiyatlar sunamıyorsanız daha az rekabetin olduğu niş sektörlere yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Ürünler tedarikçilerden temin edilecekse XML ile ürün bilgisi verip vermediklerini sorgulamalısınız. XML ile ürün bilgisi veren tedarikçilerin ürünlerini (stok, fiyat, açıklama, ürün resmi vb.) otomatik olarak e-ticaret sitenize çekebilirsiniz. Bunun için XML modülü bulunan bir e-ticaret yazılımı kullanmanız gerekecektir.

E-ticaret’e başlarken birçok girişimci tarafından göz ardı edilen bu konuya yeterli zaman ayırmanız e-ticaret sitenizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Web sitenizde yeterli ürün veya hizmet çeşitliliği olmalı, ziyaretçiler siteye girdiğinde en az rakipleriniz kadar zengin bir ürün çeşitliliğiyle karşılaşmalıdır.

Mobil ve SEO uyumlu, tasarımıyla dikkat çeken bir e-ticaret sitesi oluşturulmalı

SEO Uyumlu Eticaret Sitesi

Şirket kurup, ürünlerinizi belirlediniz. Sıra geldi en çok merak edilen sorulardan biri olan “e-ticaret sitesi nasıl kurulur?” sorusuna. E-ticaret sitesi özünde web tabanlı bir yazılım olup, hedeflerinize ve bütçenize göre firma bünyesindeki bir yazılım ekibi veya hazır e-ticaret paketleri sağlayan bir e-ticaret yazılımları firması tarafından oluşturulabilir.

“E-ticaret sitesi kurmak istiyorum nereden başlamalıyım?” diyorsanız öncelikle bir alan adı (domain adı) tescil etmelisiniz. Alan adını tescil ederken mümkün olduğunca kısa, sitede satılacak ürünleri anımsatan ve akılda kalıcı bir isim bulunmalıdır. Alan adı tesciliyle birlikte bu ismin marka tescilini de yaptırarak ilerde yaşanabilecek “fikri mülkiyet” sorunlarını da önlemiş olursunuz.

Potansiyel müşteriler sitenize girdiği andan itibaren 3-4 saniyelik süre içerisinde sitenin aradıkları ürünlerin bulunduğu, güvenilir bir site olup olmadığına karar vermektedirler. Siteden çıkmayıp aradıkları ürüne hızlıca ulaşmalarını sağlamak hem etkileyici bir tasarım hem de iyi bir kullanıcı arayüzü ile mümkün olabilmektedir.

Cep telefonlarından internet erişiminin giderek arttığı günümüzde artık mobil internet erişimi masaüstü bilgisayarlardan internet erişimini geçmiş durumdadır. Bu nedenle e-ticaret sitesi mutlaka mobil cihaz uyumlu olmalıdır.

Mobil uyumlu (responsive) eticaret sitesi demek ziyaretçinin kullandığı cihaz ne olursa olsun site tasarımınının ekran boyutuna göre uyum sağlamasıdır. Böyle kullanıcılar sitede ekranı sağa sola kaydırmadan kolayca dolaşabilir, aradıkları ürün bilgisini rahat bir şekilde okuyup, ürün resimlerini görüntüleyebilir ve alışverişi tamamlama gibi kritik işlemleri hızlıca yapabilirler. İyi bir alışveriş deneyimi sunduğunuz müşterileriniz benzer ihtiyaçları için sitenize tekrar alışveriş yapmaya gelecektir.

E-ticaret sitenize birçok farklı kanaldan ziyaretçi gelebilir. Arama motorlarında çeşitli anahtar kelimelerle yapılan aramalar sonucu sitenize gelen ziyaretçilere organik trafik denir. Söz konusu anahtar kelimelerde bulunabilir olmanız için e-ticaret sitenizin SEO uyumlu bir tasarıma sahip olması ve içeriğinin doğru bir şekilde girilmiş olması çok önemlidir. Düşük reklam bütçesi olan firmalar için organik arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerin sayısı daha da önem kazanmaktadır.

Bu nedenle ürün ekleme aşamasında ürün bilgileri mümkün olduğunca detaylı ve özenli bir şekilde yazılmalıdır. Ürün adları arama sonuçlarında kullanıcıların tıkladığı “sayfa başlığı” olarak gösterileceğinden tıklama oranlarını maksimize etmek için ürünle ilgili kritik bilgiler (örneğin: markası, ölçüleri, ayırt edici teknik özellikleri) ürün adında mutlaka bulunmalıdır.

Ürün açıklamaları yazılmadan önce aynı ürünleri satan rakip siteler incelenmeli, onlardan daha detaylı ve müşteriyi bilgilendirici şekilde yazılmalıdır. Hatta mümkünse ürünlerin kullanımına ilişkin videolar hazırlanmalı, müşterinin “evet aradığım ürün bu” diyebilmesi için gerekli tüm teknik detaylar verilmelidir.

Ürün bilgilerini yazarken harcadığınız emek ve zaman müşterilerin karar verme aşamasında sizin sitenizi tercih etmesinde büyük rol oynar. SEO açısından baktığımızda, kapsamlı yazılan ürün bilgileri, farklı açılardan çekilmiş birden fazla ürün resimleri ve tanıtıcı ürün videosu eklemeniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.

E-ticaret altyapısı firmanızın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde seçilmeli

Yukarıda e-ticaret sitesinin firma içinde bir ekip veya hazır e-ticaret paketi sağlayan bir firma tarafından sağlanabileceğinden bahsetmiştik. Bu adımda kullanabileceğiniz e-ticaret altyapılarına kısaca değinelim.

E-ticaret Sitesi Kurmak

E ticaret sisteminin özellikleri web sitenizin neler yapıp neler yapamayacağını, kullanıcılarına ne gibi olanaklar sağlayabileceğini, ne gibi entegrasyonlar yapılabileceğini belirler. İnternetten indirebileceğiniz ücretsiz e-ticaret altyapıları olabildiği gibi firmaların genellikle yıllık abonelikle sağladığı ücretli e-ticaret altyapıları da bulunmaktadır.

Ücretsiz e-ticaret sitesi altyapısı kullanacaksanız, karşınızda destek alabileceğiniz bir firma olmadığından kendi bünyenizde tecrübeli bir web yazılımcısı olmalıdır. Bu kişi e-ticaret sitesinin kurulumundan, güvenlik önlemlerinin alınmasından ve sitenin bakımından ve sorunsuz işleyişiyle ilgili tüm teknik detaylardan sorumlu olur.

Hazır e-ticaret paketi satın alacaksanız, ihtiyacınız olan özelliklere sahip olmasına, gereksiz veya size lazım olmayan özelliklerden dolayı fiyatının yüksek olmamasına ve hepsinden önemlisi destek için aradığınızda karşınızda sizi anlayan ve sorunlarınıza çözüm üreten bir firma olmasına dikkat etmelisiniz.

E-ticaret paketleri sağlayan firmanın demo mağazasını incelemenizi, varsa ücretsiz deneme hesabını kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece satın alacağınız e-ticaret altyapısının ihtiyaçlarınızı ne oranda karşıladığını, sitenin hızını, site arayüzünün ve yönetim panelinin kullanım kolaylığını test edebilirsiniz.

E-ticaret sitenizin kurulumu sırasında, özellikle ürün ekleme aşamasında çok emek ve zaman harcayacaksınız. Bu aşamalardan sonra e-ticaret altyapısının değiştirilmesi çok zor ve maliyetlidir. Eklediğiniz ürünleri veya siteye üye olan müşterileri hesaplarını muhtemelen yeni bir e-ticaret altyapısına otomatik olarak aktaramazsınız.

Gelecekteki ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek, ek özellikleri daha sonra satın alabileceğiniz modülerlikte bir e-ticaret altyapısı seçerseniz ileride mevcut paketinizin yetersiz olması durumunda herşeye sıfırdan başlamanız gerekmeyecektir.

Online ödeme yöntemleri belirlenmeli

E-ticaret Ödeme Yöntemleri

E-ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken ve en kritik noktalarından biri de web sitenizde müşterilerinize sunacağınız ödeme seçenekleridir. E-ticaret sitenizin tasarımı harika olabilir ancak hızlı ve güvenli bir ödeme altyapısı sunamazsanız müşteriler alışveriş sepeti sayfanızda ödeme gerçekleştirmeden siteden çıkacaklardır.

Havale ve kapıda ödeme herhangi bir entegrasyon gerektirmeyen ödeme seçenekleridir ve birçok e-ticaret paketinde standart olarak bulunur.

Havale seçeneği güvenli olmasına rağmen birçok müşteri tarafından tercih edilmez çünkü banka hesabında yeterli bakiye bulunmayabilir veya e-ticaret sitenizde sipariş verdikten sonra internet bankacılığına girip havale yapmak veya en yakın ATM’ye gidip ödeme yapmak pratik değildir.

Kapıda ödeme halen birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılmasına rağmen kargo firmalarının aldığı ek işlem ücretleri ve e-ticaret sitesi ekibinin müşteriyi arayıp “böyle bir sipariş verdiniz mi” sorusuyla siparişi teyit etmesini gerektirdiğinden her firma tarafından tercih edilmeyebilir.

Kredi kartı ile güvenli bir ödeme ortamı sunabilmek için e-ticaret sitesinde Sanal POS entegrasyonu yapılmalıdır. Entegrasyon, direkt olarak bankalarla yapılabildiği gibi İyzico, PayTR, PayU, iPara gibi ödeme aracılık firmaları kullanılarak yapılabilir.

Tek bir ödeme aracılık firmasıyla anlaşarak birden fazla bankanın (Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası, Finansbank, Akbank, Halkbank ve HSBC Advantage) sanal POS altyapısının kullanımı mümkündür. Böylece anlaşmalı banka kartlarına taksit yapabilir, diğer tüm kredi kartlarından tek çekim ödeme alabilirsiniz.

Her ödeme aracılık firmasının kendine özel şartları olmakla birlikte, ortalama komisyon oranı satış fiyatı üzerinden %2.5 civarındadır. PayTR yapılan ödemeleri ertesi gün hesabınıza aktarmakta, diğer ödeme aracılık firmalarının 1 ila 3 hafta arasında değişen bloke süreleri bulunmaktadır.

Hangi banka ya da ödeme aracılık firması ile çalışacağınızı seçerken her birinin web sitesini inceleyip, komisyon oranlarını, ödeme sürelerini ve yıllık aidat alıp almadıklarını not edip daha sonra karşılaştırabilirsiniz.

Sanal POS entegrasyonu yapabilmeniz için yasal bir şirket kurmuş olmanız gerekmektedir. Bu şirket; şahıs şirketi, adi ortaklık, limited şirket veya anonim şirket olabilir. Bankalar veya ödeme aracılık firmaları başvuru formlarında şirket kuruluş evraklarınızı tarayıp göndermenizi talep etmektedir.

Bazı ödeme aracılık firmaları yurtdışı kredi kartlarından ödeme alabilmekte, dolar veya euro kurundan işlem yapabilmektedir. Eğer yurtdışı müşterilerinize yönelik bir e-ticaret sitesi kuracaksanız, yurtdışı kredi kartlarıyla ödeme alabilen bir sanal pos altyapısı kullanmalısınız.

E-ticaret sitenize SSL güvenlik sertifikası kurulmalı

SSL Sertifikası

SSL sertifikası, e-ticaret sitenizden yapılan tüm bağlantıların şifrelenerek gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Örneğin; ödeme sayfasında kredi kartı bilgileri bankaya gönderilirken şifrelenir ve güvenli bir şekilde sanal POS altyapısına aktarılır.

Bankalar ve ödeme aracılık firmaları sanal POS başvurunuzu değerlendirirken e-ticaret sitenizde SSL sertifikası kurulu olup olmadığını kontrol ederler.

SSL Sertifikasının SEO Açısından Önemi

SSL sertifikası bulunan sitelerde tarayıcının adres satırında sembolü bulunur ve secure (güvenli bağlantı) ibaresi yer alır. Böylece hem ziyaretçilerinize hem de sitenizi tarayan arama motoru botlarına güvenli bir site olduğunuzu belirtebilirsiniz.

SSL sertifikaları SEO açısından da önemlidir. Google, algoritmasında yaptığı güncellemelerde, SSL sertifikasını bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle birçok arama anahtar kelimede sonuçların üst kısmında çoğunlukla SSL sertifikalı web sitelerini görmekteyiz.

SSL Sertifikasının Web Sitenizin Hızına Etkisi

Web sunucunuz destekliyorsa, SSL kurulu web siteleri HTTP/2 protokolünü kullanabilmektedir. HTTP/2, web sunucusu ile ziyaretçi tarayıcısı arasında çok daha hızlı veri transferine olanak sağlamakta bu da web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

Böylece müşterileriniz web sitenizde gezerken daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşayacak, arama motorları sitenizi daha hızlı indeksleyebilecektir. Site hızı SEO optimizasyonu için de son derece önemlidir.

E-ticaret sitenize yeterli zaman ayrılmalı

E-ticaret Yönetimi

E-ticaret’te başarı için kesinlikle emek ve zaman harcamanız gerekmektedir. E-ticaret sitesinin kullanım yoğunluğuna göre gün içinde en azından birkaç saatinizi ayırarak ürünlerin stok durumlarını kontrol etmeli, sitedeki canlı destek veya email yoluyla gelen soruları yanıtlamalı, varsa siparişleri hazırlamalı ve kargoya vermelisiniz.

Belirli dönemlerde indirim kampanyaları yaparak, ön plana çıkartmak istediğiniz ürünleriniz varsa bunlar için sosyal medya etkileşimleri yaratacak promosyonlar düzenleyerek, belirli şartlarda geçerli olacak indirim kuponları hazırlayıp müşterilerinize dağıtarak müşterilerinizi siteye çekmelisiniz. E-ticaret paketinizin bu tür satış stratejilerini uygulayabilmenizi sağlayacak gelişmiş kampanya modülleri bulunmalıdır.

E-ticaret sitenizin istatistiklerini Google Analytics üzerinden takip etmeniz, ziyaretçilerinizin en çok hangi ürün ve kategorilerde zaman geçirdiğini görmenizi sağlayacaktır. Buna göre çeşitli aksiyonlar alabilir, örneğin en çok ilgi gören ürünleri ana sayfada vitrin ürünleri arasına ekleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama için makul bir bütçe ayrılmalı

Dijital Pazarlama Araçları

Alışveriş sitesi kurmak e-ticaret faaliyetlerinizin ilk adımıdır. Bu aşamdan sonra sitenizden online alışveriş yapılmasını tetiklemek amacıyla çeşitli dijital pazarlama araçlarını kullanarak potansiyel müşterilerinizi siteye çekmeli, güvenli ödeme sistemi altyapınızı kullanarak ilgilendikleri ürünleri satın almaya yönlendirmelisiniz.

E-ticaret sitesi kurarken genellikle ilk kurulum maliyetleri hesaba katılmakta ancak site faaliyete geçtikten sonra yapılması gereken reklam ve pazarlama harcamaları göz ardı edilebilmektedir. Bu en büyük hatalardan biri olacaktır.

Çarpıcı tasarıma sahip bir e-ticaret sitesi kurabilir, içerisine binlerce ürün ekleyebilir, hatta ürünleri cazip fiyatlardan satışa sunabilirsiniz ancak site ziyaretçi sayısı düşük ise satış hedeflerinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Dijital Pazarlama kapsamındaki başlıca faaliyetler nelerdir?

 • Adwords ve benzeri reklam platformlarında pazarlama stratejilerinize ve hedef kitlenize yönelik ücretli (PPCreklam kampanyaları oluşturmak ve bu kampanyaların sürekli optimizasyonunu yapmak
 • İçerik pazarlaması yapmak (gerek ürün açıklamaları gerek blog bölümünü kullanarak oluşturacağınız özgün ve detaylı içeriklerle potansiyel müşterileri siteye çekmek)
 • Backlink inşası yoluyla arama motoru sonuçlarında yükselmek (yapılırken oldukça dikkatli olmalı, sadece kendi sektörünüze hitap eden kaliteli ve otorite değeri yüksek sitelerden link almaya özen göstermelisiniz.)
 • Sosyal medya içerik planlaması yaparak doğru zamanda etkileşimi yüksek içerik yayınlamak
 • Dijital itibar yönetimi yaparak marka prestijini arttırmak
 • Analytics ve benzeri ölçüm – analiz araçlarını kullanarak insight (öngörüler) çıkartmak ve bunlara göre aksiyon almak.

Sonucunu ölçemediğiniz reklam kampanyaları bütçenizi boşa harcanmasına yol açabilir. Bütçenizin karşılığını alabildiğiniz reklam ve pazarlama kampanyaları için Dijital Pazarlama ekibimizden destek alabilirsiniz.

ETBİS’e kayıt olunmalı

6563 sayılı Kanun kapsamında hazırlanan “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” 11/8/2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu tebliğ ile Elektronik Ticaret Bilgi Sisteminin Kurulması (ETBİS), e-ticaretteki aktörlerin sisteme kayıt ve bildirimi ile e-ticaret istatistiklerinin yayımlanması hususları düzenlenmiştir.

Aralık 2017 itibariyle e-ticaret sitelerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ETBİS sistemine kayıt olması zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, sitenizden henüz satışa başlamadıysanız bile ETBİS’e kayıt ve bildirimde bulunmanız gerekmektedir.  ETBİS kayıt nasıl yapılır yazımızda kayıt işlemlerini adım adım, ekran görüntüleri ve açıklamalarıyla birlikte takip ederek kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

ETBİS

ETBİS’e kayıt ücretsiz olup, kayıt işlemlerini tamamlayabilmeniz için şirketinizin kurulmuş olması, MERSİS numarasını almış olmanız (Ticaret Odası kaydı), e-ticaret sitenizin alan adının belirlenmiş olması ve şirketiniz adına bir KEP (kayıtlı e-posta) adresi almış olmanız gerekmektedir.

Sorularınız için konunun uzmanına danışılmalı

E-ticaret Danışmanlık

Yukarıdaki konu başlıkları e-ticarete başlarken gözünüzü korkutmuş olabilir ancak konusunda uzman ekibimizin desteği ve profesyonel e-ticaret yazılımımızla gerekli süreçleri kolayca yürütebilir, e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz. E-ticaret ile ilgili tüm sorularınız için (0216) 456 7422 den bizi arayabilirsiniz.

DEĞERLENDİRMELER

Blog yazımızı faydalı bulduysanız puan verebilir, yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, Ortalama Puan: 5,00 / 5)
Yükleniyor...Loading...

2018’de E-ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir